jagodzianki drożdżowe


Jak jest lato to muszą być też jagodzianki!

 

25 g świeżych drożdży

120 g masła

szklanka mleka

550 g mąki pszennej

1/4 szklanki cukru + 3 łyżki dodatkowe

2 żółtka + 1 dodatkowe

łyżeczka esencji waniliowej (opcjonalnie)

250 g świeżych jagód

 

Drożdże rozrabiamy z łyżką mleka i łyżeczką cukru, odstawiamy na około 15 minut. W tym czasie w rondelku rozpuszczamy masło, zdejmujemy z gazu i dodajemy szklankę mleka, mieszamy.

Gdy drożdże w szklance zaczną gęstnieć, bomblować lub rosnąć możemy zabrać się za ciasto. Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy drożdże, cukier, 2 żółtka, i roztopione masło, esencję waniliową. Wszystko energicznie zagniatamy aż ciasto będzie tworzyć zwartą gładką kulę która nie klei się do rąk i ścianek miski.  Owijamy miskę z ciastem folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia. Powinno zwiększyć swoją objętość dwukrotnie, zajmie to około 1 h.

Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na wysypanej mąką stolnicy, tak by miało kształt prostokąta, o grubości około 5 mm. Całość obsypujemy 3 łyżkami cukru i jagodami (można jagody wymieszać z łyżką mąki co zapobiegnie nadmiernemu puszczaniu soku). Całość zwijamy w ścisły rulon wzdłuż długiego boku. Gotową roladę tniemy ostrym nożem na 3-4 cm plastry i układamy na wyłożonej papierem blasze. Gdy ułożymy je w niewielkich odległościach skleją się podczas pieczenia – to moja ulubiona forma. Odstawiamy na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia.

Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Dodatkowe żółtko mieszamy z łyżką mleka i smarujemy wszystkie bułeczki. Pieczemy przez około 30-35 minut aż będą rumiane.

JAGODZIANKI_01www

JAGODZIANKI_02www

JAGODZIANKI_03www

JAGODZIANKI_03awww

JAGODZIANKI_04www

pierwotnie przepis znaleziony na stronie GOTUJE BO LUBI, mojej największej kopalni inspiracji kulinarnej.

zdjęcia wykonane aparatem CANON EOS M dzięki uprzejmości CANON POLSKA

 


marta | 07/07/2014 | food, recipes