czekoladowe trufle


naukowcy już dawno udowodnili że jedząc czekoladę poprawiamy sobie humor. Ostatnimi czasy pogoda nas nie rozpieszcza, do tego dochodzi stres związany z końcem i początkiem roku, podsumowaniami oraz postanowienia noworoczne i depresja murowana. W związku z tym podarujmy sobie trochę przyjemności. Proponuje trufle czekoladowe, wbrew pozorom deser bardzo prosty ale za to efektowny, a do tego z przepisu wyjdzie nam ponad 20 sztuk więc możemy kogoś obdarować!

W robieniu trufli najważniejsza jest oczywiście czekolada. Ja wybieram imponujące 1kg tabliczki gorzkiej czekolady marki Horeca Select dostępnej w MAKRO, dedykowanej profesjonalnym kucharzom i cukiernikom. Czekolada jest najwyższej jakości, a duże opakowanie znacznie bardziej się opłaca niż te dostępne w zwykłych sklepach. 50% czekolady stanowi czyste kakao, a reszta to tłuszcze dzięki czemu czekolada rozpuszcza się na idealnie gładką masę, a po ostygnięciu tworzy błyszczącą powłokę. Sprawia to, że trufle wyglądają profesjonalnie. Trzeba pamiętać by podczas podgrzewania temperatura czekolady nie przekroczyła 52 stopni oraz żeby do masy nie dostała się woda, co sprawi, że mogą wytworzyć się grudki.

Więcej inspirujących przepisów oraz informacji o czekoladzie można znaleźć na stronie MAKRO

 

trufle czekoladowe (około 25 sztuk)

175 g gorzkiej czekolady Horeca Select

200 ml gęstej śmietany 36

50 g masła

gorzkie kakao Amaro Horeca Select

wykończenie:

200 g gorzkiej czekolady Horeca Select

odrobina złotego pyłu lub drobnych ozdób cukierniczych

Gorzką czekoladę łamiemy na drobne kawałki i umieszczamy w odpornej na ciepło misce. Śmietanę podgrzewamy w rondelku aż się zagotuje, i wlewamy ją do miski z czekoladą. Dokładnie mieszamy aż czekolada się rozpuści. Odstawiamy na 15 minut. Do masy czekoladowej dodajemy masło i dokładnie mieszamy tak by powstała gładka masa. Jeśli masa ma zbyt małą tepmeraturę i masło się nie rozpuszcza można ją podgrzać w kąpieli wodnej.

Przykrywamy miskę folia i wstawiamy na około 3 godziny do lodówki. Gdy masa stanie się sztywna, łyżeczka dzielimy masę na porcje, układamy na blasze wyłożonej papierem i chowamy do lodówki na 10-15 minut.

Po tym czasie wyjmujemy, obtaczamy w sypkim kakao i formujemy kulki. Znów chowamy trufledo lodówki na 10-15 minut. W tym czasie w kąpieli wodnej rozpuszczamy pozostałą czekoladę i odstawiamy żeby przestygła. Zmrożone trufle maczamy w czekoladzie i odkładamy na papier do pieczenia do wystygnięcia. Posypujemy odrobiną złotego pyłu.

czekolada_a

czekolada_b

czeko_01

czeko_2

czeko_04

czeko_5.
czeko_3

*** za pomoc w realizacji materiału bardzo dziękuję sieci hurtowni MAKRO.


marta | 01/23/2015 | food, foto, MAKRO, recipes